چگونه با پارتیشن اداری می توان فضاهای اداری بهبود بخشید؟

پارتیشن اداری یکی از روش‌ های جداسازی فضا در محیط‌های اداری است. در حقیقت، این روش نوعی سیستم جداکننده کاذب است که محیط‌ های اداری را به چند بخش مجزا تقسیم‌ بندی می‌ کند. با پارتیشن بندی اداری، فعالیت افراد تفکیک شده و هر بخش عملکرد جداگانه‌ ای خواهد داشت. با ایجاد این اتاقک‌ های مجزا، کارمندان نسبت به محیط اداری خود احساس مسئولیت می‌ کنند. می‌ توانند چیدمان آن را مطابقه سلیقه خود انجام دهند و برای مرتب نگه داشتن آن و دسته‌ بندی اسناد و مدارک تلاش بیشتری کنند.

پارتیشن‌ های اداری، در حقیقت، حکم حریم خصوصی کارمندان را دارد و هر یک از افراد فضای شخصی یکسانی خواهند داشت. پارتیشن‌ ها در ابعاد و اندازه‌ های مختلفی با متریال‌ های متفاوت از جمله چوب، آلومینیوم و شیشه طراحی و تولید می‌ شوند که در بخش‌ های مختلف ادارات و شرکت‌ ها می‌ توان از آنها استفاده نمود. همچنین، این سیستم جداکننده به‌دو صورت ثابت و متحرک قابل اجرا می‌ باشد.

کاربرد پارتیشن اداری

کاربرد پارتیشن اداری

 • فضاهای ورودی را جدا می‌ کند
  بخش ورودی محیط‌ های اداری معمولا نقش مهمی در ظاهر و طراحی دفتر اداری یا شرکت دارد. برای جداسازی فضای ورودی از سایر بخش‌ های اداری می‌توان از پارتیشن استفاده کرد.
  اتاقک‌ های مختلف ایجاد می‌ کند.
  برخی از دفاتر اداری یا شرکت‌ ها فضای محدودی دارند. برای این فضاها می‌ توان از پارتیشن متحرک به‌ منظور ایجاد اتاق‌ های کوچک و بزرگ استفاده کرد.
 • عیوب و نواقص بنا را پنهان می‌ کند
  در برخی ادارات و سازمان‌ ها دیوارهای کج یا ستون‌ های اضافی وجود دارد که ظاهر ناخوشایندی به دکوراسیون مکان مورد نظر می‌ دهد. به‌کمک پارتیشن بندی اداری می‌ توان ستون‌ ها را مخفی کرد و عیوب دیوارها را از دید پنهان نمود.

مزیت‌ های استفاده از پارتیشن‌ اداری

پارتیشن‌ بندی فضاهای اداری مزیت‌ های زیادی دارد که در ادامه به مهم‌ ترین آنها اشاره می‌شود:

 1. اجرای پارتیشن‌ بندی اداری به‌ آسانی و در مدت زمان کوتاهی امکان‌پذیر است.
 2. ‌پارتیشن‌ ها نوعی عایق صدا هستند که مانع از عبور سروصدا می‌ شوند.
 3. پارتیشن‌ ها قابل جداسازی و جابه‌جایی هستند.
 4. قابلیت تعویض یا تعمیر دارند.
 5. در پارتیشن‌ بندی، برخلاف دیوار، نیاز به رنگ آمیزی و ابزارهای تزئینی نیست.
 6. برای بهبود قابلیت عایق بودن پارتیشن، می‌توان از فوم‌های مخصوص در درون پارتیشن استفاده نمود.
 7. با استفاده از تکنولوژی نانو می‌ توان پارتیشن‌ را ضد آب کرد.
 8. با اضافه کردن کمد و قفسه می ‎توان فضای موردنظر را به‌ دلخواه تغییر داد.
 9. پارتیشن‌ ها از نظر اقتصادی مقرون به‌ صرفه و ماندگاری بالایی دارند.
 10. پارتیشن‌ ها سازه‌ های بسیار سبکی هستند و آسیبی به ساختمان نمی‌ زنند.
 11. پارتیشن‎‌ ها را می‌ توان در ارتفاع‌ های مختلف از کف تا سقف و یا کوتاه‌ تر اجرا نمود.
 12. پارتیشن ظاهر زیبایی به دفاتر اداری می‌ دهند.

معرفی انواع پارتیشن اداری از نظر جنس

 • پارتیشن MDF
  این پارتیشن چوبی از ام دی اف ساخته می‌ شود، به‌طوری که نمای ظاهری و حتی فریم بندی آن نیز از این ماده می‌ باشد. MDF به‌دلیل داشتن سطح صاف، قابلیت روکش کاری و رنگ آمیزی دارد و در برابر تغییر شکل و خمیدگی مقاوم است. این نوع پارتیشن مقاومت خوبی در برابر رطوبت و خوردگی دارد. همچنین، عایق صوتی در محیط اداری است و از انتقال صدا به قسمت‌ های دیگر جلوگیری می‌ کند.
 • پارتیشن شیشه و MDF
  یکی از زیباترین انواع پارتیشن اداری پارتیشن شیشه و MDF است. در این نوع پارتیشن از ام دی اف برای قاب و اسکلت‌ بندی و از شیشه برای پر کردن قاب استفاده می‌ شود. پارتیشن شیشه و ام دی اف این امکان را برای پرسنل فراهم می‌ کند که به محیط بیرون از حریم خصوصی خود نیز مشرف باشند.
 • پارتیشن ام دی اف با پروفیل آلومینیومی
  در پارتیشن ام دی اف با پروفیل آلومینیوم از آلومینیوم برای فریم‌ بندی قاب پارتیشن و از ام دی اف برای پرکردن آن استفاده می‌ شود. این نوع پارتیشن به‌دلیل دارا بودن فلز آلومینیوم مقاوم و در عین حال سبک است. همچنین قابلیت جابه‌جایی و تغییرپذیری را نیز دارد.
 • پارتیشن شیشه ای با پروفیل آلومینیومی
  در این پارتیشین برای فریم‌ بندی از آلومینیوم و برای پر کردن سطح از شیشه استفاده می‌ شود. در اجرای پارتیشن شیشه‌ ای با پروفیل آلومینیومی می‌ توان از شیشه‌ های تک جداره، دو جداره و منحنی به صورت مات یا شفاف استفاده نمود.
  علاوه بر این، این نوع پارتیشن قابلیت عبور نور را دارد و عایق صدا می‌ باشد. قیمت مناسب و قابلیت جابه‌جایی آن سبب شده تا تقاضا برای آن بسیار بالا باشد.
  معرفی انواع پارتیشن اداری از نظر تعداد جداره
 • پارتیشن تک جداره
  پارتیشن تک جداره قاب‌ یک تکه با حالت ایستاده است. این نوع پارتیشن سبک بوده و به‌راحتی جابه‌جا می‌شود. ظاهر آن ساده و تنوع آن در مقایسه با نوع دو جداره کمتر است. در پارتیشن تک جداره معمولا از یراق آلات اضافی از جمله پرده کرکر استفاده نمی‌شود.
 • پارتیشن دو جداره
  پارتیشن دو جداره از مقاومت و استحکام خوبی برخوردار است و بدون نیاز به ستون بر روی زمین قرار می‌گیرد. در این مدل می‌ توان از پرده کرکره در فضای بین شیشه‌ ها استفاده نمود. این نوع پارتیشن عایق صوتی مناسبی نیز است.
  فضای بین پنل‌ها قابلیت عبور کابل‌ های شبکه و سیستم را میسر می‌ سازد. البته مدل دوجداره در مقایسه با نوع تک جداره قیمت بالاتری دارد.

معرفی انواع پارتیشن اداری از نظر جنس

مراحل اجرای پارتیشن‌بندی اداری

 1. بازدید اولیه
  بازدید اولیه به‌منظور اندازه‌ گیری مکان موردنظر و آگاهی از انتظارات و نظرات کارفرما صورت می‌ گیرد. در این مرحله، کارشناس بخش‌ هایی مانند ورودی‌ ها، پنجر‌ه ها، اوکابه پنجره‌ ها، طرح و جنس سقف، سرمایش و گرمایش، هوا سازها و در آخر مسیرهای حمل قطعات پارتیشن‌ها به‌ محل نصب را مورد بررسی قرار می‌ دهند.
 2. طراحی
  در این مرحله پلان فضاهای مورد نظر با توجه به تمامی نیاز‌های اعلام شده، به صورت دو بعدی طراحی می‌ شود. در طراحی مسیر‌های رفت و آمد، ابعاد راهروها برای دسترسی کارمندان و کاربرد منطقی اتاقک‌ ها بر اساس نیاز پرسنل مورد توجه قرار می‌ گیرد.
  اگر امکان اجرای خواسته‌ های کارفرما نباشد، طراح تلاش می‌ کند تا طرح پیشنهادی خود را با بالاترین استفاده بهینه از فضاهای موجود به کارفرما ارائه دهند.
 3. تایید طراحی و تعیین رنگ
  در این مرحله طرح به‌صورت کامل توسط کارفرما بررسی می‌ شود، متراژ نهایی و تعداد درب‌ ها به‌صورت کامل مشخص شده و قیمت به کارفرما اعلام می‌ گردد. رنگ چوب نیز در این مرحله مشخص می‌ شود.
 4. چک کردن اندازه نهایی
  در این مرحله، اندازه‌ های موجود در نقشه با فضای مورد نظر تطبیق داده می‌ شود. قطر دیوارها، ابعاد داکت‌ های برق و جنس سقف برای اتصال پارتیشن از فاکتورهایی است که باید در زمان چک کردن اندازه نهایی به آن توجه شود. توجه و کنترل تمام جزئیات موجود در نقشه باعث می‌ شود تا پیاده سازی پارتیشن با کیفیت عالی انجام شود.

قیمت پارتیشن اداری

فاکتورهای متعددی در تعیین قیمت پارتیشن اداری دخیل هستند. متریال مورد استفاده، تک جداره یا دوجداره بودن، ارتفاع، امکانات جانبی، خدمات پس از فروش و گارانتی و هزینه نصب همگی از جمله‌ این فاکتورها می‌ باشند.
علاوه بر این، امکانات جانبی پارتیشن مانند کمد یا قفسه می‌ تواند هزینه ساخت و نصب آن را بالا ببرد. در هر صورت، در زمان خرید پارتیشن تمام موارد را در نظر بگیرید تا بتوانید با قیمت مناسب از یک سیستم جدا کننده باکیفیت و کارا برخوردار شوید.