پارتیشن ام دی اف

استفاده از پارتیشن‌ ام دی اف اداری علاوه بر اینکه می‌ تواند بخش های مختلف یک اداره شرکت را برای ما تفکیک کند، جلوه نهایی و ظاهر شرکت ما را نیز تغییر خواهد داد. به طور کلی پارتیشن ام دی اف یکی از انواع پارتیشن موجود در بازار می باشد که طرفداران زیادی نیز دارد. در ادامه بیشتر در خصوص پارتیشن ام دی اف و ویژگی‌ های آن صحبت خواهیم کرد تا در زمان انتخاب و خرید این محصولات بتوانید با آگاهی بیشتری عمل کنید.

ام دی اف چیست؟

بهتر است قبل از اینکه مستقیماً سراغ پارتیشن ام دی اف برویم، بررسی کنیم که ام دی اف چیست و چطور تولید می شود. MDF مخفف عبارت medium density fiberboard می‌ باشد که به معنی ورق فیبری با چگالی متوسط است. برای تولید این محصولات ترکیباتی مانند خاک اره را با مواد شیمیایی مختلفی مثل رزین و چسب تحت فشار و حرارت بالا می‌ گذارند. بعد از اتمام مراحل ترکیب این مواد با هم نوبت به رنگ زدن یا چسباندن روکش روی این محصولات می‌ رسد. نوع و ضخامت ام دی اف بسته به شرکت تولید کننده و صد البته سفارش شما می‌ تواند متفاوت باشد. همچنین نباید فراموش کرد که کیفیت نهایی ورق ام دی اف کیفیت روکش استفاده شده برای آن نیز تا حد زیادی بستگی دارد.

آشنایی با مزایای پارتیشن ام دی اف

استفاده از پارتیشن‌ های ام دی اف می‌ تواند تا حدودی از انتقال آلودگی صوتی جلوگیری کند و با مجزا کردن بخش‌ های مختلف متعلق به هر نیروی کار، بازده کلی کار او را تاثیر قرار خواهد داد. مزایای که پارتیشن ام دی اف در اختیار ما قرار می‌ دهد، دقیقاً دلایلی هستند که باعث می‌ شود سراغ خرید این محصولات برویم. علاوه بر آن کاربرد‌های پارتیشن ام دی اف تا حد زیادی وابسته به این مزایا می‌ باشد که در ادامه آنها را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 • امکان انجام روکش‌ کاری‌ های متفاوت مانند استفاده از روکش‌ های غیر چوبی و چوبی، رنگ کاری و… که باعث تغییر ظاهر این محصولات و برخی از ویژگی‌ های فیزیکی آن خواهد شد.
 • دارای بافتی همگن و یکنواخت که به ما اجازه برش کاری حتی به اشکال متفاوت مانند دایره یا حلالی را میدهد.
 • نداشتن معایب چوب طبیعی مانند ترک برداشتن یا تاب برداشتن به مرور زمان
 • دارای لبه‌ های صاف قابلیت ابزار کاری و شکل پذیری مناسبی دارند.
 • دارای سطح متراکم و صاف که ظاهری یکدست و هماهنگ در اختیار شما قرار خواهد داد.
 • امکان تولید ام دی اف در ابعاد، ضخامت و وزنه‌ های مخصوص مختلف که باعث می‌ شود تنوع محصولات در عمل افزایش پیدا کند.
 • دارای ویژگی‌ های مکانیکی و فیزیکی مناسب که باعث افزایش استحکام و دوام این محصولات خواهد شد.

پارتیشن ام دی اف با قابلیت به کارگیری در کنار سایر متریال موجود برای پارتیشن بندی امکان ساخت انواع پارتیشن اعم از پارتیشن تک جداره ام دی اف، دوجداره و… را برای کاربردهای گوناگون فراهم می کند.

انواع ام دی اف مورد استفاده برای پارتیشن

انواع مختلف ام دی اف مورد استفاده برای پارتیشن بندی را می‌ توان بر اساس فاکتورهای متفاوتی دسته بندی کرد. به عنوان مثال همانطور که در بخش‌ های بالاتر شرح دادیم، نوع روکش استفاده شده برای ورق های ام دی اف می‌ تواند تاثیر زیادی روی ویژگی‌ های ظاهری و فیزیکی آن داشته باشد. اما در بیشتر موارد شاهد آن هستیم که در عمل برای پارتیشن بندی ضخامت ام دی اف اهمیت بالاتری دارد. ام دی اف‌ ها را در قطرهای مختلفی بین ۳ تا ۳۸ میلیمتر تولید و به بازار عرضه می‌ کنند. البته نباید این موضوع مهم را فراموش کرد که ضخامت بر روی قیمت نهایی این محصولات نیز بسیار تاثیر گذار است. در یک دسته بندی کلی انواع mdf عبارتند از:

 • ام دی اف ضخیم
  این ام دی اف‌ها برای ساخت محصولات مانند تخت، کمد، میز، قفسه و… مورد استفاده قرار می‌ گیرند. از آن جایی که وزن ام دی اف ضخیم بالاتر از نمونه‌ های دیگر است، استفاده از این نمونه درب پارتیشن به‌ صرفه و همچنین عاقلانه نمی‌ باشد.
 • ام دی اف نازک
  این نمونه از ام دی اف که در بازار با نام فیبر نیز ممکن است شناخته شود، در شرایطی کاربرد دارد که نیاز به یک روکش نازک چوبی برای روی درب‌ های پوشش سقف و… داشته باشیم.

نکته مهمی که در خصوص انواع mdf معرفی شده باید بدانید این است که محصولات مورد استفاده در پارتیشن بندی می‌ توانند ظاهر و ضخامتی متفاوت با موارد گفته شده داشته باشند. از همین رو مجموعه پارتیشن اداری با سابقه درخشان خود در زمینه ارائه خدمات پارتیشن، پارتیشن های ام دی اف و سایر محصولات خود را با ضخامت‌ های بهینه‌ ای تولید می کند تا هم از نظر قیمت به صرفه و هم از نظر ویژگی‌ های فیزیکی مناسب باشد.