نحوه استفاده از پارتیشن ها برای ایجاد یک دفتر مستقر در خانه

پیشرفت تکنولوژی این امکان را به بشر می دهد که به دور از دفتر های کار و در خانه، کار های خود را انجام دهند. این کار حتی باعث کاهش هزینه ها می شود و شرکت ها می توانند دفتر های کوچک تری اجاره کنند و پول آب و برق کمتری بدهند.

همچنین در وقت و هزینه کارمندان نیز صرفه جویی خواهد شد و نیازی نیست که لباس های رسمی و اداری تهیه کنند. گاهی نیز حجم کاری شما آنقدر سنگین است که مجبور می شوید بخشی از کار های خود را در خانه انجام دهید. به همین دلیل شما به یک دفتر کار در خانه احتیاج پیدا خواهید کرد. با این حال باز هم دورکاری کار آسانی نیست؛ نشستن روی مبل یا تخت خود به هنگام کار کردن می تواند شما را کسل کند. به همین دلیل شما می توانید یک فضای کاری در خانه برای خود تنظیم کنید که در آن، هم خانواده و هم شما آسایش داشته باشید و مشتریان شما بتوانند به راحتی با شما ارتباط برقرار کنند.

پارتیشن بندی چیست؟

پارتیشن بندی چیست؟

پارتیشن بندی به معنی تقسیم بندی و جداسازی است. در واقع با استفاده از پارتیشن بندی می توانیم از فضایی که در اختیار داریم استفاده بهینه کنیم. مثلا اگر فضای بزرگی در اختیار داریم، می توانیم با پارتیشن بندی آن را به چند بخش تقسیم کنیم و از هر بخش آن استفاده ای متفاوتی کنیم. از دیگر مزایای پارتیشن بندی این است که یک حریم خصوصی برای فرد به وجود می آید و باعث می شود که فرد احساس راحتی بیشتری داشته باشد. پارتیشن ها از متریال های گوناگون و در ابعاد مختلفی ساخته می شوند. از انواع پارتیشن ها می توان پارتیشن شیشه ای، چوبی، پارتیشن MDF، پارتیشن فلزی و … را نام برد که در مصارف مختلفی مانند دکوراسیون منزل، دفتر کار و … از آنها استفاده می شود. با استفاده از این پارتیشن ها، دیگر نیاز به دیوار های آجری و بتنی که هزینه های زیادی نیز دارند، ندارید. قبلا از پارتیشن ها فقط در مکان های تجاری استفاده می شد، ولی در سال های اخیر استفاده از آن ها در منازل بیشتر شده است.

چگونه محل مناسبی برای اتاق کار انتخاب کنیم؟

 • اگر خانه بزرگی دارید، می توانید یکی از اتاق های اضافی آن را برای اتاق کار خود انتخاب کنید. این بهترین و ایده آل ترین حالت ممکن است ولی ممکن است همه شرایط آن را نداشته باشند.
 • اگر خانه شما کوچک است و یا خانواده بزرگی دارید، در این صورت قطعا شما اتاق اضافی نخواهید داشت. در این صورت نیز شما می توانید قسمتی از اتاق نشیمن را که رفت و آمد در آن کم است انتخاب کنید که ترجیحا در گوشه ای از خانه قرار داشته باشد. دقت کنید که مثلا آشپزخانه هرگز جایگاه مناسبی برای دفتر کار نخواهد بود، زیرا همه اعضای خانواده برای وعده های غذایی خود در آنجا رفت و آمد می کنند، همچنین بخش هایی از خانه که کنار تلویزیون است برای دفتر کار مناسب نخواهد بود.
 • برای حرفه ای تر نشان دادن دفتر کار، باید قسمتی از خانه را انتخاب کنید که کمی بزرگ تر از میز کار شما باشد. یادتان باشد که می خواهید به همان اندازه که در یک دفتر کار حضوری کار انجام می دهید، کار کنید.
 • قسمتی از خانه که انتخاب می کنید، بهتر است از سایر بخش های خانه توسط یک پارتیشن شیشه ای جدا شود. این کار باعث می شود که بدون مزاحمت سایر اعضای خانواده بتوانید به کار خود ادامه دهید.

نکاتی که برای پارتیشن بندی خانه برای اتاق کار باید رعایت کنیم

نکاتی که برای پارتیشن بندی خانه برای اتاق کار باید رعایت کنیم

 1. همه وسایلی که در دفتر کار خود قرار می دهید حتی سطل زباله های خود را لیست کنید تا بتوانید هر کدام از آن ها را در جای خود قرار دهید و از فضایی که دارید بیشترین استفاده را بکنید.
 2. اگر قرار است افراد دیگری در کنار شما کار کنند، باید به نیاز های آن ها توجه کنید و راحتی آن را در نظر بگیرید. باید در پارتیشن بندی به این نکته توجه کنید که برای هر فرد فضای کافی در نظر بگیرید.
 3. از اختصاص دادن جزئیات بیش از حد به فضا نیز بپرهیزید؛ زیرا محل کار شما نباید موجب حواس پرتی شما شود. پس سعی کنید از وسایل تزئینی، بیش از حد نیاز در محل کار خود استفاده نکنید.
 4. بعد از تایید تعداد افراد و اندازه دفتر کار، قدم بعدی تهیه تجهیزات مورد نیاز است. این کار به بودجه شما و طرحی که برای دفتر خود انتخاب کرده اید بستگی دارد. مثلا می توانید به جای خرید تجهیزات و وسایل نو از پارتیشن دست دوم از یک فروشنده معتبر استفاده کنید و در هزینه ها صرفه جویی کنید.
 5. بعضی کار ها نیاز به فضای آرام و خصوصی دارند. برای همین منظور باید برای آن ها از پارتیشن های بلند تر و فضای بسته استفاده کرد تا سر و صدا کاهش پیدا کند.
 6. برای خرید محصولات و دکوراسیون حتما به یک فروشنده معتبر مراجعه کنید و از مشاوران آنها استفاده کنید تا برای طرح دلخواه و برای پارتیشن بندی مناسب، شمارا راهنمایی کند.
 7. قبل از خرید تجهیزات پارتیشن بندی، نوع ارائه خدمات، سوابق کاری، شرایط گارانتی، رضایت مشتریان و … فروشنده را بررسی کنید. در محصولات دکوراسیون و پارتیشن بندی، خرید مقایسه ای، به کم کردن هزینه ها بسیار کمک می کند.
 8. در خرید محصولات و پارتیشن بندی ها دقت زیادی به خرج دهید و با دقت و با جزئیات، سفارشات خود را اندازه گیری و ثبت کنید. تناسب رنگ پارتیشن بندی و مبلمان اداری شما بسیار مهم است و به زیبایی دفتر کار شما کمک می کند. پس در انتخاب رنگ محصولات خود دقت کنید.

استفاده از پارتیشن اداری برای تبدیل قسمتی از خانه به محل کار، یکی از راه های مقرون به صرفه و کم هزینه است. شما همچنین می توانید موقع مهمانی ها یا تعطیلات خود، این پارتیشن را بردارید و یا هرگاه نیاز به تغییر دارید آن را در اتاق دیگری قرار دهید.