مقایسه پارتیشن MDF و شیشه ای

پارتیشن‌ های اداری امروزه به شما کمک میکنند که بتوانید بخش‌ های مختلف شرکت یا هر محیط اداری دیگر را به راحتی با دیوارهایی زیبا جدا کنید و برای هر قسمت بخشی خصوصی داشته باشید. برای تولید پارتیشن اداری از مواد اولیه مختلفی استفاده می‌شود که پرکاربردترین آنها عبارتند از پارتیشن‌ های شیشه ای و پارتیشن MDF ؛ در ادامه این مطلب قصد داریم با مقایسه پارتیشن ام دی اف و شیشه‌ ای، این دو محصول را خدمت شما معرفی کنیم. در ادامه ما ویژگی ‌ها و خصوصیات این محصولات را از زویای مختلف بررسی میکنیم تا شما خوانندگان بتوانید در زمان خرید این محصولات انتخاب هوشمندانه ‌ای داشته باشید.

 

پارتیشن MDF

 

مقایسه پارتیشن ام دی اف و شیشه ای

پارتیشن‌ های ام دی اف و شیشه ‌ای هر کدام دارای مزایا و معایبی هستند که باید در زمان خرید حتما به آنها توجه کنید، از طرفی باید در نظر داشته باشید که دقیقا چه انتظاراتی از پارتیشن مورد نظر خود دارید تا با مقایسه پارتیشن ام دی اف و شیشه ‌ای بتوانید به یک نتیجه مناسب برسید. بهترین راه برای مقایسه این دو محصول این است که شما با همه خواص این دو محصول آشنا شوید و سپس با توجه با کاربری مورد نظر خود، از بین آن ‌ها گزینه مناسب خود را پیدا کنید.

 

جلوه ظاهری

یکی از موارد بسیار مهم که در زمان خرید پارتیشن همه مد نظر دارند این است که آیا متریال مورد نظر آنها با ساختار کلی فضای مورد نظر و بقیه قسمت‌ های دکوراسیون سازگاری دارد یا خیر. چرا که وجود هارمونی بین قسمت‌ های مختلف یک دفتر اداری یا بخشی از یک شرکت باعث میشود که مراجعه کنندگان از بودن در آن مکان دلزده نشوند و همچنین نیروی کار شما بازدهی بهتری داشته باشند.

پارتیشن ‌های شیشه ‌ای به راحتی با انواع دکوراسیون ‌ها سازگاری پیدا میکنند و جلوه دوست داشتنی به محل کار خواهند داد. از طرفی پارتیشن‌ های ام دی اف دارای طرح‌های مختلفی می‌باشند که تنوع بالایی دارند و همین فاکتور در زمان انتخاب پارتیشن میتواند به شما کمک کند که سراغ طرح‌ ها و رنگ ‌های زیبایی بروید. البته در این زمینه باید در نظر داشته باشید نمونه‌ های شیشه ‌ای پارتیشن باعث میشوند که نور طبیعی به راحتی در محیط مورد نظر شما پخش شود و به این صورت نیاز کمتری به روشنایی در روز داشته باشید، اما استفاده از پارتیشن ام دی اف تا حد زیادی جلوی عبور نور را میگیرد. برای همین امروزه پارتیشن ‌هایی دو تکه در اختیار مشتریان قرار دارند که تا ارتفاع کمی از آنها از جنس ام دی اف و بخش بالایی آنها از شیشه است. استفاده از این محصولات به شما اجازه میدهد همزمان از مزایای این دو محصول استفاده کنید.

 

عایق بودن در برابر صدا و حرارت

در مقایسه پارتیشن ام دی اف و شیشه ‌ای نمیتوان از این مورد غافل شد که هر کدام از این محصولات در زمینه عایق حرارتی و عایقی صدا میتوانند تاثیر مناسبی داشته باشند، ولی تجربه نشان داده است که نمونه ‌های شیشه‌ ای دارای قدرت بیشتری برای عایقی صدا و حرارت هستند. به خصوص اگر شما قصد دارید که تا حد زیادی سر و صدای مزاحم را از بین ببرید قطعا استفاده از پارتیشن‌ های شیشه ‌ای دوجداره یکی از بهترین گزینه ‌ها برای شما خواهد بود. البته باید این مورد را در نظر داشته باشید برای افرادی که خواهان خرید پارتیشن ام دی اف هستند نیز این انتخاب وجود دارد که از محصولات دوجداره برای عایقی بهتر استفاده کنند، اما نمونه ‌های پارتیشن اداری ام دی اف دو جداره نسبت به نمونه‌های شیشه‌ای فضای بیشتری را اشغال میکنند.

 

راحتی در نصب

با مقایسه پارتیشن ام دی اف و شیشه‌ای از نظر راحتی در نصب به این نتیجه میرسیم که قطعا نصب نمونه‌ های ام دی اف بسیار راحت تر است. چرا که این محصولات نسبت به شیشه در ابعاد بزرگتری تولید می ‌شوند، حمل و نقل آنها ساده تر است و از حساسیت کمتری برخوردار است. در ضمن این موضوع مهم را باید در نظر داشته باشید که پارتیشن‌ های شیشه ‌ای باید حتما به صورت یک تکه تا سقف نصب شوند؛ اما نمونه ‌های ام دی اف را به راحتی می‌توانید تا ارتفاع دلخواه خود نصب کنید. همچنین نمونه ‌های ام دی اف دارای مقاومت بالاتری در برابر فشار و ضربه هستند که باعث میشود حساسیت در زمان نصب آنها پایین بیاید. در صورتی که قصد داشته باشید به صورت یک تکه از پارتیشن ‌های شیشه ‌ای استفاده کنید قطعا نمونه‌ های پارتیشن شیشه ‌ای دوجداره برای شما گزینه‌ های بسیار خوبی خواهند بود.

 

پارتیشن های شیشه ای

 

تنوع محصولات در زمان انتخاب

تنوع محصولات بی‌شک در پارتیشن ‌های ام دی اف بیشتر خواهد بود، چرا که این محصولات دارای روکش‌ های گوناگونی هستند که جلوه ظاهری نهایی کار را برای شما مشخص میکنند. این در صورتی است که پارتیشن ‌های شیشه‌ ای دارای تنوع کمتری هستند، اما نباید فراموش کرد که ظاهر ساده آنها باعث میشود که بعد نصب سازگاری زیادی با بخش ‌های مختلف محیط شما داشته باشند. در ضمن شما میتوانید با استفاده از برچسب‌ های مات کننده طرح‌های زیبایی (مانند برند شرکت و…) روی بخش‌ های مختلف پارتیشن خود ایجاد کنید. نکته مهم در این قسمت توجه به فضای مورد نظرتان برای پارتیشن بندی است، چرا که بعد از انجام این کار شما میتوانید با توجه به ظاهر بخش‌ های دیگر محیط مورد نظر، میزان نور و… انتخاب دقیق تری داشته باشید.

 

مقاومت در برابر ضربه یا فشار

مقاومت پارتیشن‌ های MDF بی شک در برابر ضربه و فشار بیشتر است، همچنین وقتی ضربه ای به بخش پایینی پارتیشن ‌های ام دی اف وارد میشود و آن قسمت‌ های پایین آسیب می‌بیند، این آسیب دیدگی در بخش‌های بالایی که بیشتر در معرض دید است به چشم نمی آید. اما نمونه ‌های شیشه ای در صورتی که ضربه شدید بخورند، به طور کلی میشکنند و به همین دلیل نیازمند رسیدگی و مراقبت بیشتری هستند. همچنین اگر این محصولات آسیب دیدند شما باید بخش بزرگی از پارتیشن را تعویض کنید که همین موضوع نیازمند هزینه زیادی خواهد بود. به همین دلیل در نمونه پارتیشن‌ های دو تکه بخش پایینی ام دی اف و بخش بالایی شیشه‌ای است.

 

امکان سوراخ کاری و کارکردن روی پارتیشن

سوراخ کاری، برشکاری و… روی پارتیشن‌ های ام دی اف بسیار راحت تر از نمونه ‌های شیشه ای است و نیاز به مهارت و تجهیزات کمتری خواهد داشت. همین باعث میشود که شما برای انتقال سیم و… درون محیط اداری خود که از پارتیشن‌ های ام دی اف در آن استفاده شده است راحت باشید. در ضمن وقتی شما از نمونه پارتیشن ‌های دو جداره MDF استفاده میکنید به راحتی می‌توانید سیم ها، کابل ‌های شبکه و .. را از درون پارتیشن عبور دهید تا کمتر در معرض دید باشند. این در صورتی است که برای سوراخکاری نمونه ‌های شیشه‌ ای شما نیاز به مته مخصوص خواهید داشت و از سوی دیگر شفافیت این محصولات به شما اجازه نمیدهد که از درون آنها چیزی عبور دهید.

 

قیمت پارتیشن ام دی اف و شیشه ای

قیمت نمونه پارتیشن ‌های شیشه ‌ای معمولا بیشتر از ام دی اف است، اما باید این موضوع مهم را همواره در نظر داشته باشید که تنوع بالای محصولات ام دی اف باعث شده است که نتوان در این زمینه به صورت دقیق قضاوت کرد. اما به هر حال اگر دنبال یک پارتیشن اداری با کمترین قیمت هستید بی شک می‌توانید آن را درون نمونه‌های ام دی اف پیدا کنید. از طرفی در مورد پارتیشن‌ های شیشه ‌ای مواردی مانند درجه بندی شیشه، ضخامت، دو جداره یا تک جداره بود، مات یا شفاف بودن و… تاثیر زیادی روی قیمت نهایی دارند. در خصوص پارتیشن ‌های ام دی اف نیز فاکتورهایی مانند ضخامت، کیفیت ورق ام دی اف، کیفیت و نوع روکش استفاده شده و… فاکتورهای تعیین کننده در قیمت هستند.