مقایسه پارتیشن تک جداره و دو جداره MDF

پارتیشن ‌های اداری که برای برای تفکیک فضا در محیط‌ های اداری به کار می‌روند به سبب اجرای سریع، قیمت مقرون به صرفه و نمای زیبا کاربرد بسیاری دارند. در پارتیشن بندی این فضاها علاوه بر تنوعی که در جنس به کار رفته برای ساخت پارتیشن مانند آلومینیوم، MDF، شیشه و… وجود دارد، تقسیم ‌بندی دیگری نیز با عنوان تک جداره و دو جداره بودن پارتیشن لحاظ می‌شود. در این مقاله به بررسی تفاوت‌ها و مزایای پارتیشن تک جداره و دو جداره MDF پرداخته‌‌ایم.

 

پارتیشن تک جداره MDF

در ساخت پارتیشن‌ های MDF تک جداره از ام ‌دی ‌اف 16 میلیمتری استفاده می‌شود و شامل ستون ‌هایی برای حفظ ایستایی، رابط بین ستون‌ ها که قید نامیده می‌شود و ام ‌دی ‌اف برای پر کردن فضای بین ستون‌ ها است. اتصالات در پارتیشن تک جداره MDF نمای خارجی دارند و به همین سبب به راحتی قابل جداسازی و مونتاژ مجدد هستند که از این نظر برای مکان‌ هایی با کاربرد موقت و متغیر مناسب‌تر خواهد بود.

پارتیشن تک جداره در هر ارتفاع مورد نظر شما قابل اجراست و معمولا توصیه می‌شود که ارتفاع درب بیش از 200 سانتی متر باشد. لازم به ذکر است که در این نوع پارتیشن نیز می‌توان از قفل و یراق ‌آلات بر روی درب استفاده کرد.

 

پارتیشن اداری MDF

 

ویژگی‌های پارتیشن تک جداره

از جمله مزایایی که پارتیشن تک جداره MDF نسبت به نوع دو جداره آن دارد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

پارتیشن ‌های تک جداره ظاهر ساده‌تر و تنوع کمتری نسبت به نوع دو جداره دارند.

یکی از دلایلی که نظر مشتریان را نسبت به پارتیشن تک جداره جلب می‌کند، ارزان ‌تر و مقرون به صرفه بودن این نوع پارتیشن ‌هاست.

سبک بودن سازه پارتیشن تک جداره یکی از ویژگی ‌های مورد توجه برای کاربردهایی است که وزن و سبکی سازه از اهمیت بالایی برخوردار است

قابلیت جابجایی و نصب راحت پارتیشن تک جداره آن را به گزینه‌ای مناسب برای مواردی که کاربرد موقت داشته و در کوتاه مدت نیاز به جابجایی پارتیشن وجود دارد، تبدیل کرده است.

 

پارتیشن دوجداره MDF

پارتیشن‌ های دو جداره که از اسکلت ام ‌دی ‌اف 25 میلیمتر ساخته می‌شوند، بر خلاف نوع تک جداره آن نیازی به ستون برای ایستایی سازه ندارد زیرا  بدنه پارتیشن از استحکام و ایستایی کافی برخوردار است. تمام اتصالات این نوع پارتیشن داخلی بوده و نمای خارجی ندارد‌ که علاوه بر زیبایی ظاهری بیشتر، جداسازی و مونتاژ مجدد آن کار راحتی نبوده و زمان بیشتری نیاز دارد. لذا در صورتی که برای کاربرد موقت به پارتیشن نیاز دارید نوع تک جداره آن گزینه مناسب ‌تری برای شما خواهد بود.

 

پارتیشن اداری دو جداره

 

ویژگی‌ های پارتیشن دوجداره

از مهمترین عواملی که در کاربرد گسترده پارتیشن دو جداره MDF نقش دارد میتوان به زیبایی و تنوع در این محصولات اشاره کرد.

قابلیت عبور کابل‌ های شبکه و سیستم از درون پارتیشن دو جداره  مزیت مهمی در ساماندهی و نظم فضاهای اداری است.

پارتیشن دو جداره استحکام بالایی داشته و بدون نیاز به ستون و دیگر اتصالات خارجی قابل نصب است.

امکان استفاده از یراق آلاتی مانند پرده و کرکره تنها در پارتیشن دو جداره وجود دارد که ویژگی جالبی برای مشتریان به شمار می‌رود.

با توجه به اینکه محیط‌ های اداری علاوه بر تفکیک فضا نیازمند فضایی آرام بدون انتقال صدا هستند، پارتیشن دو جداره MDF عایق بسیار خوبی در برابر صوت بوده و انتظارات مشتریان را برآورده می‌کند.

علاوه بر صوت یکی از مسائل مهم  بحث انتقال حرارت است، که در این نوع پارتیشن ویژگی عایق حرارتی باعث جلوگیری از اتلاف انرژی گرمایی و برودتی خواهد شد.

 

در کنار تمام ویژگی‌های مثبت ذکر شده برای پارتیشن دو جداره MDF باید به این نکته توجه داشته باشید که هزینه این نوع پارتیشن در مقایسه با نوع تک جداره آن بالاتر خواهد بود اما متقاضیان پارتیشن اداری بنا بر نیاز و کاربرد مورد نظر خود، بیشتر این نوع پارتیشن را انتخاب می‌کنند.

 

پارتیشن اداری ام دی اف

 

بررسی موردی تفاوت پارتیشن تک جداره و دو جداره

 

تفاوت ساختاری

پارتیشن معمولی یا تک جداره بسیار ساده بوده و امکان اتصال برخی یراق ‌آلات مانند پرده و کرکره را ندارد، بنابراین اگر به دنبال پارتیشن ‌بندی فضای اداری برای طولانی ‌مدت هستید و زیبایی، استحکام برای شما اولویت دارد پارتیشن دو جداره انتخاب مناسب‌تری خواهد بود.

 

عایق صدا و حرارت

زمانی که قصد پارتیشن‌ بندی محیط اداری را دارید، از مهم‌ترین مسائل بحث عایق بودن پارتیشن در برابر صوت است، چرا که یکی از دلایل عمده تفکیک فضاها مشکل سر و صدای زیاد در فضای گسترده است. پس برای رسیدن به این مهم بهتر است پارتیشن دو جداره را انتخاب نمایید. از سوی دیگر بحث عایق حرارتی باعث صرفه‌ جویی بسیاری در مصرف انرژی می‌شود که در بلند مدت بسیاری از هزینه‌های شما را کاهش خواهد داد.

 

قیمت

تفاوت قیمت پارتیشن ‌های تک جداره و دو جداره بسیار زیاد است، پس بعد از بررسی نیازها و انتظارات خود از تفکیک و پارتیشن‌ بندی محیط اداری می‌توانید با توجه به اولویت بودجه یا اولویت برخی ویژگی ‌ها مانند عایق صوتی پارتیشن مناسب ‌تر را انتخاب کنید.

 

سخن پایانی

تفاوت های دو نوع پارتیشن تک جداره و دو جداره به معنی برتری مطلق و قطعی نوع دوجداره نیست بلکه در نهایت بهترین پارتیشن برای شما پارتیشنی است که مطابق با فضای شما طراحی شود و تا حد امکان خواسته ‌های شما را محقق سازد.