مشخصات یک پارتیشن اداری خوب

در دنیای مدرن امروز، پارتیشن‌ های اداری به استفاده مناسب از فضا کمک می‌ کنند و در کنار آن بخش مهمی از زیباسازی محیط را نیز برعهده می‌ گیرند. با توجه به کاربردهای بسیار پارتیشن‌ های اداری و استقبال بالای مردم از این پارتیشن‌ ها، امروزه انواع مختلفی از پارتیشن‌ های اداری تولید و به بازار عرضه شده‌ اند. ولی به طور کل تمامی انواع پارتیشن‌ های اداری باید دارای یک سری ویژگی‌ ها و مزایا باشند تا یک پارتیشن اداری خوب تلقی شوند. در این مقاله به معرفی ویژگی‌ ها و مزایای یک پارتیشن اداری خوب پرداخته‌ ایم، پس اگر به دنبال خرید پارتیشن اداری برای فضای کاری خود هستید، خواندن این مقاله را از دست ندهید.

مشخصات یک پارتیشن اداری خوب

پارتیشن اداری چیست؟

پارتیشن در لغت به معنای جدا کردن و یا حد فاصل معنی می‌ شود. پارتیشن‌ ها همان دیوارهایی هستند که اتاق‌ های کارمندان را از هم جدا می‌ کنند تا هر کارمند بتواند در محیط اختصاصی خود به کار مشغول شود و شلوغی بسیار موجب برهم زدن آرامش او نشود. به بیان دیگر پارتیشن‌ ها حریم شخصی برای کارمندان به وجود می‌ آورند تا تمامی کارمندان در کنار هم بتوانند به تعامل بپردازند. از پارتیشن‌ های اداری در مکان‌ های مختلفی اعم از اداره‌ های دولتی، شرکت‌ های خصوصی، مراکز آموزشی و … استفاده می‌ شود. گفتنی است با توجه به وضعیت محیط کاری، یکی از انواع پارتیشن‌ های اداری برای محیط کار استفاده می‌ شود و نمی‌ توان از هر پارتیشنی برای هر محیطی استفاده کرد. به طور مثال محیط‌ هایی که دارای نور کمی هستند باید از پارتیشن‌ های شیشه‌ ای استفاده کنند تا فضای خفقان آوری را برای کارمندان به وجود نیاورند. از طرفی دیگر در محیط‌ هایی که کارمندان در آن نیاز به فضای شخصی زیادی دارند، از پارتیشن‌ های ام دی اف و نیمه ام دی اف استفاده می‌ شود.

پارتیشن‌های اداری دارای چه مزایایی هستند؟

به دلیل فراگیر شدن پارتیشن‌ های اداری، این دست از موارد جایگزین روش‌ های قدیمی‌ تر برای تقسیم‌ بندی فضا شده‌ اند و در اکثر ادارات و سازمان‌ ها می‌ توان از این دست پارتیشن‌ ها را در محیط کار مشاهده کرد. پارتیشن‌ های اداری به طور کل دارای مزایای خوبی هستند ولی در صورتی می‌ توانند این مزایا را در اختیار کاربر قرار دهند که با توجه به محیط انتخاب شده باشند و همچنین در ساخت آنها دقت و تمرکز بالایی خرج شده باشد. در ادامه با مزایای پارتیشن اداری آشنا خواهید شد.

زیباسازی محیط

در صورتی که پارتیشن اداری به زیبایی ساخته شده باشد و در ساخت آن خلاقیت‌ هایی نیز به کار رفته باشد، همچنین با توجه به محیط مورد نظر انتخاب شده باشد، می‌ تواند موجب زیباسازی محیط شود. به طور مثال استفاده به جا از پارتیشن‌ های شیشه‌ ای که به دلیل منحصر به فرد بودن آنها، این روزها به وفور در بازار یافت می‌ شوند، می‌ تواند محیطی زیبا و منحصر به فرد را به وجود بیاورد.

استفاده از نور طبیعی

از آن جایی که نور طبیعی خورشید انرژی بالایی به افراد مختلف می‌ بخشد، آن را می‌ توان یکی از مهم‌ ترین مواردی به حساب آورد که بر روی شادابی محیط کار تاثیر می‌ گذارد، از این رو بسیاری از شرکت‌ ها به دنبال مکانی نورگیر هستند تا حس خوبی را برای کارمندان خود به وجود بیاورند. پارتیشن‌ های اداری در انواع مختلف امکان عبور نور طبیعی به سمت میز کارمندان را به وجود می‌ آورند و به همین دلیل استفاده از پارتیشن‌ ها محیطی آرامش بخش را به وجود خواهد آورد.

عدم فرسایش

پارتیشن‌ های اداری دارای جنسی هستند که موجب می‌ شود در شرایط راحت‌ تری بتوان از آنها استفاده کرد. همچنین به دلیل این که گرد و غبار خاصی را نیز به خود جذب نمی‌ کنند، نیاز کمتری به تمیز کردن برای آنها وجود دارد و به همین دلایل است که پارتیشن‌ های اداری دوام بالاتری دارند و دیرتر کهنه می‌ شوند و فرسایش پیدا می‌ کنند.
مقرون به صرفه بودن
با توجه به هزینه‌ی کمی که پارتیشن‌ های اداری دارند، از نظر مالی بسیار مقرون به صرفه هستند و هزینه بالایی را به شرکت تحمیل نمی‌ کنند.

منعطف بودن

پارتیشن‌ های اداری دارای ظاهر ساده و همه‌ پسندی هستند و به همین دلیل با بسیاری از محیط‌ ها هم خوانی دارند. همچنین از آن جایی که رنگ پذیر هستند، کاربران این دست از پارتیشن‌ ها می‌ توانند با رنگ کردن آن‌ها ظاهر خاصی را به آنها ببخشند. از این رو پارتیشن اداری را می‌ توان بسیار منعطف دید.

عایق صدا

شاید در محیط‌ های کاری هیچ چیز اندازه عایق صدا بودن اهمیت نداشته باشد. کارمندان نیاز به سکوت دارند تا بتوانند در آرامش به کارهای خود برسند و یا جلسه‌ ای را در صورت نیاز برگزار کنند. قطعا برگزاری جلسه در یک محیط پر سر و صدا حرکت مناسبی نبوده و افراد حاضر در جلسه را ناراحت خواهد کرد. از این رو پارتیشن‌ های اداری با عایق صدا بودن محیطی نسبتا آرام را به وجود می‌ آورند و تا میزان قابل توجهی از صدای محیط را کاهش می‌ دهند.

یک پارتیشن اداری خوب باید دارای چه ویژگی‌ هایی باشد؟

 

  • پارتیشن‌ های اداری باید کابل‌ های برق مختلف و یا هر گونه تاسیساتی از این دست را از خود عبور دهند و امکان دسترسی به آنها را به راحتی به وجود آورند.
  •  قابلیت نصب کلید و پریز بر روی پارتیشن‌ ها باید وجود داشته باشد زیرا نیاز به برق و نزدیک بودن به پریز برای کارمندان یکی از مهم‌ ترین مواردی است که در هر شرکتی باید مورد توجه قرار بگیرد.
  •  پارتیشن اداری باید قابلیت نصب دربی محکم را داشته باشد تا به نوعی یک اتاق مخصوص برای هر کارمند را به وجود بیاورد.
  • یک پارتیشن اداری مناسب باید فضا را به طور کامل بپوشاند تا ویژگی عایق صدا بودن آن تا حد مناسبی پیاده شود.
  • قابلیت نصب پرده و کرکره چه از داخل پارتیشن و چه از خارج آن بر روی قسمت‌ های شیشه‌ ای پارتیشن‌ های اداری وجود داشته باشد.
  • قابلیت نصب در جهات مختلف و قابلیت اجرای تمامی قطعات پارتیشن در هر طول و عرضی، از دیگر ویژگی‌ هایی است که یک پارتیشن خوب باید داشته باشد.
  • برای این که پارتیشن‌ ها دارای امنیت مناسبی باشند، امکان باز کردن قطعات از خارج از پارتیشن نباید وجود داشته باشد و تنها نیاز است این امکان از داخل پارتیشن رخ بدهد.

مشخصات یک پارتیشن اداری خوب

قیمت یک پارتیشن اداری خوب

در رابطه با قیمت نهایی پارتیشن‌ های اداری، عوامل بسیاری وجود دارند که در قیمت آنها دخیل هستند که از این عوامل می‌ توان به نوع پارتیشن اعم از شیشه‌ ای، ام دی اف و آلومینیومی، تک جداره و یا دو جداره بودن پارتیشن‌ ها و … اشاره کرد. از این رو نمی‌ توان یک قیمت مشخص را برای یک پارتیشن اداری خوب تعیین کرد.