مراحل و نکات مهم در پارتیشن بندی فضای اداری

وقتی صحبت از پارتیشن اداری به میان می‌آید، مهمترین اولویت افزایش کارایی و بهره ‌وری در نتیجه تقسیم‌ بندی و سامان ‌دهی فضاست. پارتیشن ‌ها با هزینه مقرون به صرفه به نسبت دیوارهای فیزیکی و بسیاری مزایای دیگر به یکی از اجزای پر طرفدار در معماری محیط‌ های اداری تبدیل شده‌اند، در نتیجه برای نصب و پارتیشن بندی واحد اداری رعایت برخی اصول و مراحل ضروری است.  پارتیشن ‌بندی نوعی جداسازی فضا برای تفکیک فضاهای بزرگ است که باعث منظم شدن و افزایش راندمان پرسنل یک مجموعه می‌شود. در ادامه به بررسی برخی نکات و توضیح مراحل پارتیشن بندی در یک فضای اداری می‌پردازیم.

 

مجموعه پارتیشن اداری

 

اگر قصد دارید محیط اداری خود را به وسیله پارتیشن تفکیک نمایید، ابتدا باید لیستی از تمام دپارتمان‌ها و بخش‌های مورد نیاز شرکت و الزامات مورد نظر خود برای هر بخش تهیه کنید. در بررسی اولیه خود می‌بایست به مبلمان و تجهیزات اداری موجود توجه داشته باشید تا در هنگام طراحی پارتیشن، سازگاری با این تجهیزات لحاظ شود و هزینه اضافه‌ای را برای تعویض آنها متحمل نشوید. اگر تغییر دکوراسیون و تفکیک فضا با بررسی کارشناسی و نیازسنجی اولیه صورت نپذیرد، حتی ممکن است مشکلات بیشتری را در فضای کاری ایجاد نماید.

پس از جستجو و یافتن یک مجموعه معتبر و با سابقه در زمینه طراحی پارتیشن اداری لازم است مراحل زیر را برای پارتیشن ‌بندی رعایت کنید. برای درک بهتر مراحل پارتیشن بندی فضای اداری به توضیح و بررسی هر مرحله می ‌پردازیم و نکات و الزامات اجرایی در هر مرحله را شرح خواهیم داد.

 

مراحل پارتیشن ‌بندی فضای اداری

مرحله اول: بازدید اولیه

در اولین مرحله کارشناسان مجموعه پارتیشن اداری برای بازدید از فضای کاری، اندازه‌گیری دقیق متراژ مورد نظر شما در محل حاضر می‌ شوند. در مرحله بازدید می‌ بایست نیازهای خود در مورد فضاهای مختلف، تعداد پرسنل مشغول به کار در هر بخش و چیدمان پارتیشن و تجهیزات اداری مطرح نمایید تا در طراحی پارتیشن لحاظ گردد. از جمله مواردی که در این مرحله تعیین می‌گردد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تعداد ورودی ‌های یک فضا
  • پنجره‌ها برای انتقال نور و روشنایی
  • اوکابه پنجره برای اتصال پارتیشن به دیوار
  • طرح و جنس سقف برای پارتیشن ‌های دارای ارتفاع بلند تا سقف
  • سازگاری با تجهیزات سرمایشی و گرمایشی موجود
  • مسیرهای حمل و جابجایی قطعات پارتیشن به محل نصب

 

مرحله دوم: طراحی

وقتي پلان اولیه پارتیشن طراحی می‌شود و تمام خواسته‌ ها و نیازهای کارفرما در پارتیشن‌ بندی فضا در نظر گرفته می‌شود، مرحله دوم یعنی طراحی آغاز می‌گردد. طراحان مجموعه پارتیشن اداری پارتیشن ‌بندی فضا را به صورت دو بعدی مورد بررسی قرار می‌دهند. سه نکته مهم که باید توسط طراحان مورد تحلیل قرار گیرد شامل تحلیل مسیرهای تردد، ابعاد راهروها برای دسترسی کارکنان، کاربری منطقی هر بخش بر طبق نیاز پرسنل است. گاهی ممکن است اجرای کامل خواسته ‌های کارفرما موجب بروز نقص در طراحی گشته و هر یک از این موارد را نقض کند، در این هنگام طراحان نقشه‌ هایی پیشنهادی با در نظر گرفتن بیشترین کارایی از فضا را در اختیار کارفرما قرار می‌دهند تا در صورت توافق بر طبق این نقشه طراحی پارتیشن صورت گیرد.

 

مرحله سوم: تایید طراحی و تعیین رنگ

پس از تایید طرح‌ها و پلان ها توسط کارفرما که طرح نهایی به همراه متراژ، تعداد درب ها و کلیه جزییات را

به طور کامل تعیین می‌کند، برآورد قیمت نهایی به کارفرما اعلام می‌شود. در این مرحله انتخاب نوع پارتیشن اعم از جنس، رنگ و.. انجام می‌شود.

شرکت پارتیشن اداری

 

مرحله چهارم: چک سایز نهایی

مرحله چهارم چک سایز نهایی است که مطابقت اندازه های موجود در نقشه با اندازه‌ های فضای اداری را مجددا کنترل می‌کند. در هنگام چک سایز توجه به اندازه های زیر بسیار مهم است:

  • قطر دیوار های پارتیشن
  • اندازه و ابعاد داکت های برق
  • جنس سقف مورد نظر برای اتصال پارتیشن

ترسیم نقشه با کلیه جزئیات روی زمین یکی از راه ‌ها برای افزایش دقت در اجرای پارتیشن‌ بندی اداری می‌باشد. هدف از این کار اجرای پارتیشن‌ بندی کامل و بی نقص با بیشترین کیفیت است.

 

مرحله پنجم: ساخت پارتیشن های اداری

پس از انجام کلیه مراحل بالا نوبت به ساخت پارتیشن می‌رسد. مجموعه پارتیشن اداری با سابقه بالای خود در زمینه ساخت و اجرای پارتیشن‌ های اداری در سریع ‌ترین زمان ممکن قطعات مختلف پارتیشن را بر اساس نقشه و طرح مورد نظر کارفرما طراحی و تولید نموده و برای حمل به محل نصب بسته بندی می کند.

 

مرحله ششم: نصب پارتیشن اداری

در آخرین مرحله از پارتیشن ‌بندی فضای اداری تمام اجزا و قطعات پارتیشن برای نصب به محل انتقال داده می‌شود. شایان ذکر است یکی از مراحل مهم و دشوار در پارتیشن ‌بندی فضای اداری مرحله نصب آن می‌باشد و به همین جهت مجموعه پارتیشن اداری با بهره‌گیری از نیروی ماهر و با تجربه رسالت خود را در ارائه بهترین کیفیت به اثبات رسانده‌ است.

 

نکات مهم در پارتیشن ‌بندی یک واحد اداری

چند نکته مهم که پیش از سفارش پارتیشن اداری باید مورد توجه قرار دهید به شرح زیر است:

جنس پارتیشن

در پارتیشن ‌بندی فضای اداری با توجه به دکوراسیون موجود در فضا، طرح و کاربرد مورد نظر کارفرما امکان استفاده از متریال های مختلفی وجود دارد. پارتیشن ام‌ دی ‌اف، شیشه ‌ای، آلومینیومی که هر کدام مزایا و ویژگی‌های مختص خود را دارند. با این وجود  میتوان گفت در حال حاضر پارتیشن MDF پرکاربردترین پارتیشن اداری به شمار می‌رود.

عایق صوتی

اگر به دنبال ایجاد فضاهای تفکیک شده با ویژگی آکوستیک هستید باید توجه داشته باشید که این موضوع با به کارگیری پارتیشن‌ های دو جداره محقق خواهد شد و پارتیشن تک جداره نخواهد توانست خواسته شما را برآورده کند.

قرارگیری پنجره و کرکره در پارتیشن

در فضاهایی که نور طبیعی محیط برای روشنایی فضا کفایت می‌کند می توانید پنجره و کرکره در بخش هایی از پارتیشن در نظر بگیرید تا جابجایی نور طبیعی در محیط محدود نشود.

ضد آب بودن پارتیشن، نصب و جداسازی راحت پارتیشن در مواردی که احتمال جابجایی دفتر کار وجود دارد، توجه به محل عبور داکت‌ ها و اتصالات برق و بسیاری موارد دیگر از جمله نکاتی است که باید در مرحله پیش از طراحی پارتیشن مورد توجه قرار گیرد.

 

پارتیشن بندی فضای اداری

 

با استفاده از یک پارتیشن مناسب و زیبا می‌توانید تغییری چشمگیر در فضای کاری خود ایجاد کنید. در واقع پارتیشن اداری مدرن حسی از مدرنیته و کارایی را در پرسنل و مشتریان خود القا نمایید. مجموعه پارتیشن اداری با بیش از 16 سال سابقه در زمینه ارائه انواع پارتیشن اداری با کیفیت و زیبا می‌تواند بسته به نیاز فضای کاری، بودجه مورد نظر کارفرما و بسیاری فاکتورهای دیگر پاسخگوی خواسته کارفرمایان در طراحی و نصب پارتیشن ‌های اداری باشد.