تفاوت پارتیشن ام‌‌ دی ‌اف و آلومینیومی

پارتیشن ‌های اداری تنوع و کارکرد های متفاوتی دارند و در واقع بهترین نوع آن با توجه به محیط مورد استفاده و کارکرد مورد انتظار شما متفاوت خواهد بود. در هنگام خرید پارتیشن اداری ممکن است در انتخاب بین پارتیشن ام ‌دی‌ اف و آلومینیوم سردرگم باشید. در این زمان می‌توانید با بررسی تفاوت پارتیشن ام‌ دی ‌اف و آلومینیوم، مزایا و معایب مطرح شده برای این دو نوع پارتیشن تصمیم‌گیری بهتر و متناسب با کاربرد مورد انتظارتان داشته باشید. در این مقاله تفاوت‌های کاربردی و مهم پارتیشن اداری برای پارتیشن آلومینیوم و ام ‌دی ‌اف مطرح شده است که میتواند راهنمای مناسبی برای شما باشد.

 

شرکت پارتیشن اداری

 

معیارهای مقایسه پارتیشن ام ‌دی ‌اف و آلومینیومی

با کمک معیارهای مقایسه ‌ای زیر می‌توانید بیشتر به تفاوت پارتیشن ام‌ دی ‌اف و آلومینیوم پی ببرید تا انتخاب مناسبی داشته باشید. توجه داشته باشید که مزایا و معایب در شرایط و کارایی مورد نظر شما معنا پیدا می‌کنند.

وزن و استحکام

از لحاظ وزنی پارتیشن ‌های آلومینیومی سبک ‌تر از ام ‌دی ‌اف است، پس برای کاربرد هایی که وزن و سبکی سازه اهمیت دارد مناسب ‌تر می‌باشند. پارتیشن ‌های ام‌ دی اف تک جداره برای استحکام و ایستایی نیاز به برخی اتصالات در کف و در صورت بلند بودن پارتیشن در سقف نیز دارند، در حالی که در نوع دو جداره خود سازه ایستایی کافی را دارد.

از سوی دیگر پارتیشن‌ های آلومینیومی اتصالات محکم آلن بین قطعات وجود دارد که استحکام آن را تضمین می‌کند. این پارتیشن ‌ها تا ارتفاع شش متر به صورت یکپارچه قابل اجراست. پارتیشن آلومینیومی از لحاظ قابلیت نصب و مونتاژ سریع بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین میتوان به دفعات متعدد قطعات آن را  خیلی سریع و ساده دمونتاژ کرده و مجددا نصب نمود، بدون آنکه به قطعات آسیبی وارد شود.

رنگ و طراحی

پارتیشن‌ های ام ‌دی ‌اف از جنس بدنه تمام‌ ‌ام‌ دی ‌اف به همراه قاب‌ های ام ‌دی ‌اف و شیشه و پرده طراحی‌ می‌شوند. ساخت این پارتیشن در مقایسه با پارتیشن آلومینیومی که نیاز به پروفیل ‌های آلومینیومی دارد از پیچیدگی کمتری برخوردار است. در مجموع امکان سفارشی‌سازی در پارتیشن‌ های آلومینیومی کمتر از ام‌دی‌اف خواهد بود.

تنوع رنگ یکی از مسائل مهم به منظور هماهنگی پارتیشن با فضای کلی شماست، به همین جهت طیف گسترده رنگ ‌ها و طرح ‌ها در پارتیشن ام‌ دی ‌اف پاسخگوی سلایق گوناگون بوده و به سادگی با فضای کاری شما هماهنگ خواهد شد. در حالیکه در پارتیشن آلومینیومی تنوع رنگ کمتری وجود دارد و همین موضوع باعث می‌شود هماهنگی پارتیشن آلومینیومی با سایر اجزای محیط کمی دشوارتر باشد. برای اینکه رنگ ‌آمیزی آلومینیوم مقاومت بالایی در برابر خوردگی داشته باشد نیاز به فرآیند شیمیایی آنادایزینگ است که هزینه بالاتری را نسبت به آلومینیوم ساده تحمیل می‌کند. البته می‌توان با استفاده از نوارهای pvc نیز رنگ پروفیل‌ های آلومینیومی را تغییر داد.

عایق صدا

یکی از استانداردهای لازم در مورد ساخت و ساز مربوط به صداست که بر طبق آن میزان صوت عبوری باید کنترل شود.در محیط‌‌ هایی مانند ادارات که کارمندان برای تمرکز بیشتر نیاز به فضای آرام دارند این مسئله اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. از این لحاظ پارتیشن ام‌ دی ‌اف و آلومینیوم هر دو در برابر صوت عایق بوده و تا 52 دسی بل عایق صدا هستند. البته لازم به ذکر است که ویژگی عایق صدا در پارتیشن ‌های دو جداره بیشتر وجود دارد و پارتیشن تک جداره عایق صوتی چندان مناسبی نخواهد بود.

عایق حرارت

یکی از گزینه‌ هایی که برای جلوگیری از اتلاف انرژی حائز اهمیت است، موضوع عایق حرارت و برودت بودن در پارتیشن ‌هاست. البته این مسئله بیشتر زمانی مطرح است که از پارتیشن ‌های با ارتفاع بلند تا سقف استفاده شده است و به نوعی فضاها کاملا تفکیک شده باشد. این ویژگی در هر دو نوع پارتیشن ام‌ دی ‌اف و آلومینیومی وجود دارد اما پارتیشن ام‌ دی ‌اف عایق حرارتی بهتری خواهد بود.

عایق رطوبت

پارتیشن ام ‌دی ‌اف نسبت به رطوبت عایق نیست و در محیط مرطوب در بلند مدت کیفیت خود را از دست می‌دهد، در صورتی که پارتیشن‌ های با فریم آلومینیومی به خوبی در برابر رطوبت مقاوم بوده و طول عمر بیشتری دارند.  در پارتیشن های ساخته شده از ام‌ دی‌ اف آلومینیوم، پروفیل‌ های آلومینیومی به خصوص در اتصالات روی زمین از ام‌ دی ‌اف در برابر رطوبت ناشی از آب و تی کشیدن محافظت می‌ کنند.

قیمت

یکی از عوامل تاثیرگذار در قیمت پارتیشن جنس متریال به کار رفته در آن است. پارتیشن ‌های فلزی که آلومینیوم بیشترین کاربرد را در بین آنها دارد، از لحاظ رده ‌بندی قیمتی کمی بالاتر از پارتیشن‌ ام ‌دی ‌اف قرار می‌گیرند. البته لازم به ذکر است آلومینیوم به کار رفته در این نوع پارتیشن دارای ارزش افزوده خواهد بود. اگر چه برای استفاده از این نوع پارتیشن در متراژ بالا به بودجه بیشتری نیاز خواهید داشت، با این وجود برای داشتن تناسب بین اجزای محیط و کیفیت مورد انتظار می‌بایست به سایر ملاک‌ها بیشتر از قیمت توجه داشته باشید.

 

پارتین اداری الومینیومی

 

در پایان به این نکته توجه داشته باشید که پس از بررسی تمام ملاک‌های ذکر شده در متن فوق، انتخاب پارتیشن به صورت سلیقه ‌ای صورت می‌پذیرد. اگر چه تمام موارد ذکر شده به نوعی در انتخاب پارتیشن اثر گذارند اما اصلی ‌ترین معیارها در این زمینه انتخاب رنگ،  طرح و قیمت پارتیشن است.