تفاوت شیشه چند لایه و شیشه معمولی در چیست؟

امروزه علم به قدری پیشرفت کرده که هر لحظه شاهد ظهور ابزارهای جدید برای داشتن یک زندگی ساده تر هستیم. این مسئله در رابطه با ساخت و ساز نیز صدق می کند. به گونه ای که حتی در طراحی فضای داخلی نیز با آن روبرو خواهیم شد. به عنوان مثال این روزها شاهد انواع مختلفی از شیشه های ساختمانی هستیم. شیشه لمینت، شیشه معتدل، شیشه های ایمن و… . اما مسئله اینجاست که از کدام یک از آنها باید استفاده کنیم؟
در این مقاله در نظر داریم به شرح تفاوت میان شیشه لمینت و شیشه معتدل بپردازیم. زیرا در حین طراحی فضای داخلی، درک تفاوت شیشه های لمینت با شیشه های معتدل بسیار مهم است. درک این تفاوت به شما کمک می کند راه حل های طراحی کاربردی به وجود آورید و تصمیمات مقرون به صرفه ای را اتخاذ نمائید.
در ادامه با ما همراه باشید.

وجه اشتراک شیشه لمینت و شیشه معتدل

وجه اشتراک شیشه لمینت و شیشه معتدل چیست

در وهله اول باید بدانید که از شیشه لمینت تحت عنوان شیشه های چند لایه نیز یاد می شود. این شیشه ها با یک لایه ی پلاستیکی یا پلی وینیل بوتیرال ( PVB ) ترکیب شده اند.
هر دو شیشه چند لایه و لمینت به اصطلاح در گروه شیشه های ایمن قرار میگیرند. آنها به منظور جلوگیری از صدمات ناشی از شکسته شدن شیشه اختراع شده اند. در کدهای مختلف ساختمانی، استفاده از شیشه های ایمن، هنگامی که شیشه بزرگ می باشد و یا در قسمت راه رفتن یا سطح کف قرار میگیرند، ضروری است.
زیرا در همه این شرایط، احتمال ضربه خوردن و خرد شدن شیشه زیاد است. هنگامی که شیشه آنیل (معمولی) می شکند، خرده های تیز و بلند ایجاد می کند که ممکن است به افراد مجاور آسیب برساند. در صورتی که با شکستن هر نوع شیشه ایمن، هیچ خطری جان افراد را تهدید نمی کند.
لعاب شیشه معتدل یک تکه شیشه بازپخت است. پس از معتدل شدن (پردازش حرارتی) به شیشه ایمن تبدیل می شود. در حین پردازش، لایه داخلی و لایه خارجی تحت فشار قرار می گیرد، که باعث دوام بیشتر آن می شود.
چه چیزی تفاوت ایجاد می کند
تفاوت اصلی شیشه های معتدل و چند لایه در نحوه تولید آنها نهفته است. این فناوری هزینه ها و ویژگی های اصلی آنها را تعیین می کند.

ویژگی های شیشه های معتدل

• شکستن این شیشه ها بسیار دشوار است. اما قسمت لبه آن بسیار آسیب پذیر است.
• وقتی شیشه معتدل خرد می شود، به قطعاتی اندازه اینچ و بدون لبه های تیز تقسیم می شود.
• پس از شکستن قابل ترمیم نیست.
• از مقاومت بالایی در برابر باد برخوردار است.
لعاب لمینت شامل دو لایه شیشه است که با یک لایه پلاستیکی به یکدیگر متصل شده اند. لایه های شیشه می تواند هم شیشه معتدل باشد و هم شیشه معمولی. لایه پلاستیکی PVB (یا پلی وینیل بوتیرال) است. این ماده واضح، انعطاف پذیر، سخت و چسبنده به بسیاری از مواد است. وقتی هر سه لایه تحت فشار گرم می شوند، ورقه ورقه شدن انجام می شود.

 

شیشه های معتدل

ویژگی های شیشه چند لایه

• ممکن است ترک بخورد، اما قطعات آن به لایه پلاستیکی چسبیده بهم باقی میمانند..
• چیزی حدود 95 الی 99 درصد اشعه ماورا بنفش را جذب می کنند.
• صداها را با فرکانس های بالاتر (مانند صدای کودک یا سوت کودک) مسدود می کند.
• ترمیم خراش ها امکان پذیر است.
• لایه پلاستیکی آن قابل رنگ است.
لعاب معتدل چندین برابر قوی تر است و احتمال شکستن آن کمتر از شیشه لمینت است (و حدود 5-10 برابر شیشه معمولی) با این حال، لعاب چند لایه می تواند یک لایه شیشه معتدل داشته باشد، که باعث استحکام بیشتر آن شود.
شیشه لمینت می تواند 3-4 برابر محکم تر از شیشه معتدل نیز باشد. این میتواند دلیل محکمی باشد که چرا شیشه های چند لایه در ساختمان های مسکونی کاربرد کمتری دارند.

موارد استفاده

از شیشه های چند لایه معمولاً برای امنیت در ساختمان های تجاری و از شیشه های معتدل برای ایمنی در خانه ها و آپارتمان ها استفاده می شود.
بنابراین، شیشه های چند لایه در، دیوارها و پنجره های مراکز خرید و ساختمان های اداری برای محافظت در برابر نفوذ و انفجار و همچنین عایق صوتی بالا استفاده می شود.
مسئله قابل توجه اینجاست که این شیشه ها را میتوانید به وفور در پارتیشن های اداری مشاهده نمائید. این قبیل از شیشه ها کمک می کند تا حریم خصوص کارمندان به خوبی حفظ شود. درواقع در یک محیط دفتری آزاد، برخی از دفاتر، اتاق های کنفرانس و حتی اتاق جلسات به حریم خصوصی بیشتری نیاز دارند. این شیشه‌ها به واسطه ویژگی‌هایی که در اختیار دارند میتوانند کمک کننده باشند.
همچنین در یک محیط اداری، یافتن تعادل مناسب بین فضای خصوصی و مشترک به منظور تقویت روابط کاری مثبت بین کارکنان، مهم است. دیوارهای تقسیم کننده شیشه چند لایه، نمای محدودی را به دفاتر ارائه می دهند که در عین بهبود روابط کارکنان، می توانید از حریم شخصی بسیار خوبی برخوردار شوید.
بعلاوه، به دلیل محافظت عالی در برابر اشعه ماورا بنفش، از شیشه های چند لایه در سقف های شیشه ای استفاده می شود. کف و نرده های شیشه ای نیز از شیشه های چند لایه ساخته شده اند. پلاستیک بین شیشه های شیشه ای نیز، مانعی برای هوای سرد و مزاحمان به وجود می آورد.
همچنین از شیشه های معتدل در درب منازل و پنجره های بزرگ، جداکننده اتاق، درب طوفان، درب دوش، وان، راه پله و آسانسور استفاده می شود. اگر به دنبال شیشه های داخلی با سطح ایمنی بالا هستید بهترین انتخاب است.
و در آخر اینکه، ممکن است به نظر برسد شیشه ایمن باید جای شیشه های آنیل را در همه جا بگیرد، اما به یاد داشته باشید که هزینه آن زیاد است. در بیشتر موارد، شیشه در پنجره های مسکونی نیازی به تعدیل یا لمینت ندارد. پس شیشه معمولی یک گزینه کاملاً مناسب است.
با این حال اگر سوالی در این زمینه ذهن شما را به خود مشغول کرده توصیه می کنیم به بخش تماس باما مراجعه کنید تا کارشناسان ما اطلاعات کاملی در این زمینه در اختیار شما قرار دهند.

 

پارتیشن شیشه ای اداری