انواع پارتیشن های متحرک و ویژگی های آن ها

پارتیشن به معنی قسمت ‌بندی و جدا سازی است. با توجه به اینکه آپارتمان ‌ها روز به روز کوچک ‌تر می‌شوند، نیاز به بهینه ‌سازی فضای موجود بیشتر از قبل حس شده و به همین دلیل کاربرد پارتیشن ‌ها یا پاراوان‌ ها هر روز بیشتر می ‌شود. با پارتیشن ‌بندی می ‌توان دو فضا را به طور کامل از یکدیگر جدا کرد. در برخی مواقع نیز افراد ترجیح می‌دهند تا از پارتیشن برای تقسیم‌ بندی کل فضا استفاده نکنند و از آن به عنوان مانعی برای کمتر دیده‌ شدن یک طرف منزل یا تکیه ‌گاه بصری مبلمان و یا حتی به عنوان عنصری دکوراتیو استفاده کنند.

در این مقاله تصمیم داریم تا به بررسی پارتیشن‌ های متحرک، انواع آن‌ ها و ویژگی‌ های آن ‌ها بپردازیم.

 

مجموعه پارتیشن اداری

 

پارتیشن متحرک چیست؟

پارتیشن متحرک همانطور که از نامشان معلوم است، متحرک هستند و در جای ثابتی قرار ندارند و می ‌توان آن‌ ها را جابجا کرد. این پارتیشن ‌ها که به عنوان جداکننده فضا نیز شناخته می‌شود راه حلی عالی برای جداسازی یا پنهان‌ کردن گوشه ‌ای از فضای خانه، اتاق، محل کار و… به صورت موقتی می‌باشند. برای مثال تصور کنید نمایشگاهی پیش رو دارید و شما یک نفر را استخدام کرده ‌اید تا کارهای نمایشگاه را برایتان انجام دهد و این همکاری تنها محدود به زمان برگزاری نمایشگاه است. در این شرایط به سادگی می ‌توانید با استفاده از پارتیشن‌ های متحرک، یک فضای موقت کاری را برای او ایجاد کنید و بعد اتمام کار نیز بدون هیچ مشکلی همه چیز را به حالت اولیه بازگردانید. پارتیشن‌ های متحرک علاوه بر داشتن امکان جابجایی آسان، بدون کمترین دردسر با فضا سازی محیط، تغییرات موردنظر را در کمترین زمان ممکن به وجود می‌ آورند.

البته لازم به ذکر است که کارایی این نوع از پارتیشن‌ ها تنها به این مورد محدود نمی‌شود بلکه کارهای بسیار بیشتری با استفاده از آن‌ها صورت می‌گیرد. به لطف پیشرفت روزافزون طراحی و ساخت وسایل خانه، پارتیشن ‌های متحرک هم به عنوان عنصری دکوری در دکوراسیون و هم به عنوان تاج تخت خواب مورد استفاده قرار می‌گیرند.

از آن‌ جایی که پارتیشن‌ های متحرک طراحی و دیزاین بسیار متنوعی دارند، متخصصین طراحی داخلی از آن‌ ها به عنوان یک سلاح مخفی در دکوراسیون استفاده می‌کنند. روش ‌های خلاقانه و الهام ‌بخش بسیاری برای بکارگیری این پارتیشن ‌ها در دکوراسیون محیط وجود دارد.

 

انواع پارتیشن‌ های متحرک

برخی از انواع پارتیشن‌ های متحرک شامل موارد زیر هستند:

پارتیشن‌ لولایی

سیستم پارتیشن اداری لولایی یکی از محبوب‌‌ترین سیستم‌ های پارتیشن متحرک است که با تولید پنل‌ های پارتیشن متحرک به صورت درب‌های مجزا و نصب لولا بین آن‌ها، توانایی جابجایی پیدا می‌کند.

پارتیشن‌های چرخ‌دار

این نوع از پارتیشن ‌های متحرک با نصب چرخ در زیر پارتیشن قابلیت جابجایی پیدا می‌کنند. در این حالت پارتیشن را می‌توان به صورت کامل جابجا نمود و در مواقع لزوم آن را نصب کرد.

پارتیشن آکاردئونی

جنس این پارتیشن ‌ها از چرم بوده و دارای استحکام بالایی هستند.

پارتیشن آکاردئونی چوبی

یکی دیگر از انواع پارتیشن ‌های متحرک و آکاردئونی است که از جنس چوب می‌باشد.

پارتیشن‌ های متحرک از یک لحاظ دیگر نیز به 2 گروه تقسیم‌ بندی می‌شوند که این 2 نوع عبارتند از:

پارتیشن‌ های متحرک پانلی

در این مدل جداسازی فضا و محیط به طور تقریبی صورت می‌گیرد و هدف از استفاده از آن ‌ها تعیین حریم بین دو محیط است.

پارتیشن ‌های متحرک آکاردئونی

این پارتیشن ‌ها همانطور که در بخش قبل به 2 مورد از آن‌ها اشاره کردیم، از جنس‌ های مختلفی ساخته می‌‌شوند؛ یعنی مواد اولیه مختلفی دارند. از نمونه‌ های آن می‌توان به پارتیشن ‌های متحرک آلومینیومی، چرمی و چوب بامبو اشاره کرد.

  • پارتیشن‌ های متحرک آلومینیومی از آلومینیوم چهار پر ساخته می‌شوند و برای مدل پانلی آن‌ها نیز از ام دی اف 6×16 میلی‌ متری یا لترون استفاده می‌شود . عرض هر لنگه پارتیشن متحرک 75 سانتی‌ متر است که با لولا بهم متصل می‌شود.
  • پارتیشن ‌های متحرک چرمی بسیار محکم هستند و نصب و اتصال آن‌ها کمی متفاوت نسبت به دیگر انواع پارتیشن‌ ها است. برای نصب این پارتیشن ‌ها قوطی‌ های 4×4 سانتی متری را دو به دو، به دو طرف دیوار وصل می‌کنند و سپس با ریل و چهار چوب آن را مهار می‌کنند. بیشترین ارتفاع این نوع از پارتیشن ‌ها 60 متر است.
  • در یک نوع دیگر نیز پارتیشن ‌ها از چوب بامبو ساخته می‌شوند. چوب بامبو زیبایی خاصی دارد و این پارتیشن‌ ها نیز از این زیبایی بهره‌مند هستند. معمولا در خانه ‌ها بیشتر از این نوع پارتیشن‌ استفاده می‌شود. البته که شاید این پارتیشن برای خانه شما مناسب نباشد زیرا انتخاب پارتیشن سلیقه ‌ای است و به دکوراسیون داخلی محیط نیز بستگی دارد. این نوع از پارتیشن ‌ها این قابلیت را دارند که بتوان بر روی آن ‌ها طرح‌ هایی کشید و با انتخاب یک طرح مناسب و پیاده ‌سازی آن می‌توان به فضا و پارتیشن جلوه خاصی بخشید.

 

پارتیشن اداری

 

ویژگی ‌های پارتیشن‌های متحرک

با استفاده از پارتیشن‌ های متحرک شما هیچ محدودیتی در خلاقیت و معماری نخواهید داشت. می ‌توانید با توجه به نیازهای فردی و بدون توجه به ابعاد اتاق، با استفاده از پارتیشن ‌های متحرک، فضاها را متناسب با نیاز خود تقسیم ‌بندی کنید و به راحتی از حالت ‌های مختلف فضای مدنظر استفاده کنید.

سازمان‌‌ ها، شرکت‌ ها و ادارات نیز می‌توانند از این پارتیشن‌ ها برای تقسیم ‌بندی فضاهای خاص خود استفاده کنند. به عنوان مثال می‌توان از این پارتیشن‌ ها در سالن‌ اجتماعات استفاده کرد و سالن را به بخش‌ های کوچک ‌تری تقسیم کرد. در این صورت هنگامی که نیاز به فضای بزرگ ‌تری در سالن اجتماعات داشتید می‌توانید به سادگی یکی از پارتیشن ‌های متحرک را جمع کرده و فضای موردنظر را آماده کنید.

 

جمع‌بندی پایانی

همانطور که گفته شد، پارتیشن ‌های متحرک دنیای خلاقانه ‌ای دارند و شما با اندکی حوصله و صبر می‌توانید استفاده مناسبی از آن‌ها بکنید. برای خرید این پارتیشن ‌ها نیز در ابتدا باید تحقیقات لازم را انجام دهید و از متخصصین این زمینه پرس و جویی را به عمل بیاورید تا بتوانید در نهایت بهترین گزینه را برای محیط مدنظر خود انتخاب کنید. پارتیشنی که هم به فضای شما زیبایی و جلوه خاصی ببخشید و هم با دکوراسیون موجود بیشترین تطابق را داشته باشد.